Release Date: 5/22/2014
Contact: Office of Communications, 410-887-5908

Annual middle school tennis tournament concludes

Partnership with Baltimore Tennis Patrons continues to grow

Tennis Tournament
TOWSON, MD. – The Out of School Time Tennis Program, offered by Baltimore County Public Schools and Baltimore Tennis Patrons, concluded with tournaments on May 10 and May 17.

In the Andy Roddick Division, which held its tournament on May 10, results were as follows:

Beginner Champions
Gold – Cockeysville Middle School
Silver – Pikesville Middle School
Bronze – Loch Raven Middle School

Advanced Beginner Champions
Gold -- Ridgely Middle School
Silver – Hereford Middle School
Bronze – Pikesville Middle School

In the Serena Williams Division, which held its tournament on May 17, results were as follows:

Beginner Champions
Gold – Windsor Mill Middle School
Silver – Stemmers Run Middle School
Bronze – Old Court Middle School

Advanced Beginner Champions
Gold - Arbutus Middle School
Silver – Sudbrook Magnet Middle School
Bronze – Deer Park Middle School

The Out of School Time Tennis Program began in 2006 with four BCPS schools involved. This school year, 19 middle schools and 466 student players participated.

“The mission we share with Baltimore County Public Schools is the commitment to bring additional athletic and fitness opportunities to middle school students," says Baltimore Tennis Patrons President J. Clinton Kelly. “The objective of the program is for the students to have fun, learn or improve skills in a new sport, and improve their health and fitness through tennis’ combination of aerobic and interval exercise. Baltimore Tennis Patrons also provides pathways for those students who want to pursue tennis further to participate in more advanced instructional and play programs."

According to Kelly, “With the continuing leadership of Michael Sye, BCPS coordinator of the Office of Athletics, we hope to see the program operate in all BCPS middle schools in the next year or two."

The BCPS middle schools that took part in the program this year are: Arbutus, Cockeysville, Deep Creek, Deer Park, Dundalk, Franklin, Golden Ring, Hereford, Loch Raven Academy, Middle River, Old Court, Pikesville, Pine Grove, Ridgely, Southwest Academy, Stemmers Run, Sudbrook, Windsor Mill and Woodlawn.

Out of School Time Tennis Program 2013-2014 Champions

Andy Roddick Division

Beginner Champions

Gold
Cockeysville Middle School, Coach Dina Staley
Danny Van Natta and Andrew Mulligan
Alex Kramer and Delaney Graham
Brennan Kelly and Caroline Currey
Courtney Kelly and Julia Whatley
Abiraa Nandakumar and Delaram Doorandish

Silver
Pikesville Middle School, Coach Ryan Cleary

Ethan Freedman and Jordan Schwartzberg
Lauren Losin and Claire Voskoboynik
Ben Yaditsky and Daniel Feldblyum
Blair Schnitzer and Jamie Talbert

Bronze
Loch Raven Middle School, Coach Ryan Gambler

Kerilyn Whitman and Reshmi Talwar
Deven Frazier and Max Cojocaru
Anthony Allen and Shakir Talib-Harrison
Olivia Wikstrom and Takyra Marsh
Elhadji Sy and David Kubestein
Stephen Costello and Gerald Watson
Taylor Johnson and Montaga Johnson
Ruth Abraham and Meelah Green

Advanced Beginner Champions

Gold
Ridgely Middle School, Coach Lorenzo Sanz
JJ Bonta and Philip Guasa
Sam McGinley and June Kim

Silver
Hereford Middle School, Coach Ann-Marie ChouinardRichard Huang and Sofie Benson
Michael Rowe and Grant Dawson
Ryan Dunk and Ashley Thompson
Sarah Beck and Elizabeth Thompson
Michael Weinstein and Max Bohlmann

Bronze
Pikesville Middle School, Coach Ryan Cleary

Cole Jarrett and Grace Kim
Alex Nazaire and Daniel Zafman
Sam Brown and Max Mendleson
Lila Zemil and Hallie Zlotnick


Serena Williams Division

Beginner Champions

Gold
Windsor Mill Middle School, Coaches Stephen St Germain & Andrew Hoffman

Donolly Tyrell and Junaid Majinnasola
Donolique Tyrell and DeAndre’ Greene
Tanae Greene and Kwanshae Stevenson
Rose Sagasta and Christine Teah
Tyus Pitt and Ummul Aymen
Martha Chongwa and Cameron
DeAngela Williams and Da’Naye Allen
Cleo Shackelford and Shawnae Boyd

Silver
Stemmers Run Middle School, Coach Rich Stichel

Brady Bryant and Bradley Bryant
Ray Smythe and Hunter Cannon
Rileigh Krell and Hannah Mullaney
Halle Love and Winston Agar
Katie Hawkins and Eva Posadas
Emma Mullaney and Holly Mullins
Andrianna Ensor and Cameron Dohony

Bronze
Old Court Middle School, Coach Wakeem Goode

Justin Scott and Harold Antoine
Joel Yartel and Dyrell Moon
Tia Garnett and Zach Jeffers
Christina Emelogu and Ayana Fulp
Aldo Garcia and Citadel Anunobi


ADVANCED BEGINNER CHAMPIONS

Gold
Arbutus Middle School, Coach Lois Brooks
Van Hmung and Andrew Stramer

Silver
Sudbrook Middle School, Coach Adam Weddle

Tim McDonald and Jayland Norris
Marc Monroe and William Okolo
Morgan Gravely and Taemar Rollins

Bronze
Deer Park Middle School, Coach Trevor Collins

Michael Sivells and Jamal Bourne
Karron Byers and Paul Adelae
Nia Blight and Hali Shive
Mercedes Johnson and Martins Okorie
Mya Smith and Chindinma Onyekwere
Chineye Onyekwere and Prisca Okorie

(Photos can be found at https://www.flickr.com/photos/bcps/sets/72157644378207418/)

Visit the BCPS News Center and BCPS News Archive to explore more BCPS news!

©2017 Baltimore County Public Schools. All rights reserved. This site is optimized for 1280 display resolution and for use with the latest versions of most browsers.